Jdi na obsah Jdi na menu
 


První běžecké závody v Čechách, které máme písemně doloženy, spadají do doby konce 13. století. Petr Žitavský, opat na Zbraslavi, použil do své kroniky Zbraslavské psané v období mezi 1316-1338 záznamy svého předchůdce opata Otty, podle kterých se po korunovaci krále Václava II. v neděli svatodušní dne 2. června 1297 konala na břehu Vltavy, asi v místě nynějšího Smíchova, hostina, při které se lidé různě bavili. V kronice je zmínka o závodění v běhu, neboť se mimo jiné říká, že "tam tryskem běhají nazí, chtějíce obratní být".

O závodech v běhu máme také doklady v pražských viničních knihách z roku 1449, kde se píše o cestě, po které se běhá "na závod". Tato běžecká dráha vedla podle vinice, která patřila Hynku Krušinovi seděním na Kumburce a rozkládala se za Olšany směrem k nynějšímu nákladovému nádraží na Žižkově. Osttatně běh doporučoval také lékař Christian Guarinonius na dvoře Rudolfa II., který napsal, že běh je "zdravý, rozehřeje břicho a vypustí všechny větry v něm uzavřené".

Jan Ámos Komenský ve spise Orbis pictus zařadil jako oddíl 135 "Běhání v závod". V popisu obrázku se uvádí: "Chlapci se cvičí v běhu...na rovině, dělajíce sobě znamení nebo čáru, které, kdo vyhráti chce, doběhnouti musí, ale přeběhnouti nesmí. Před časy běhávali závodníci v ohradě k cíli, a který doběhl nejprve, dostal odměnu od závodního".ObrazekObrazek                         

Běžecké závody v 17. století. Komenského Orbis pictus


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář