Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak to všechno začalo?

Pohyb jsem měla v krvi od malička. Ráda jsem lyžovala, ve škole mě bavila atletika, jezdila na kole, ale k intenzivnějšímu sportování jsem se dostala až na gymnáziu. V roce 1977 jsem začala jezdit na tělovýchovně branné kursy pro středoškoláky, které organizoval tehdejší KV SSM v Praze. Na těchto kursech se běhalo, chodilo, skákalo, plavalo, házelo, vrhalo šplhalo, učilo se základům topografie, hrály se míčové hry, badminton, jezdilo na kánoích, při ranních rozcvičkách se běhalo. Na zimních srazech se jezdilo na běžkách, tábořilo na sněhu… Zúčastnila jsem se prázdninové školy na Lipnici a dalších a dalších kursů. Tyto akce výrazně ovlivnily celý můj další sportovní život.

Jako první závod jsem absolvovala v říjnu 1977 v nejstarší části Kladna v Podprůhonu. Běžel se zde závod do schodů. Podprůhon byla hornická kolonie pod šachtou. Jinak tento název je pravděpodobně odvozen od cest, průhonů, kde pasáci hnávali dobytek.

Chodívala jsem se proběhnout do lesa, ze sídliště Sítná jsem tam byla hned.. Při jednom z mých oblíbených výběhů do lesa mě oslovila Alena Nedvědová, jestli nechci přijít do nově vznikajícího běžeckého hnutí Ligy 100 na Kladně. Slovo dalo slovo. To už se psal rok 1979. tehdejším předsedou byl ing. Zdeněk Joukl, který označil tréninkovou běžeckou trasu v lese směrem na „Kožovku“ tzv.. Jouklův okruh dlouhý 3200m. S radostí si ho i dnes zaběhnu a s trochou nostalgie zavzpomínám na běžecké začátky.

Na podzim (14. října) v roce 1979 jsem si troufla na svůj první klasický běžecký závod Běchovice – Praha, který se běhá od roku 1897, ale ženy zde oficielně mohou startovat až od roku 1974. Neměla jsem žádné zkušenosti ani moc naběháno a tak jsem velmi nerovnoměrným tempem zaběhla čas 52:40 s. Celkově zvítězil Vlastimil Zwiefelhofer za 30:23, v ženách byla první v cíli Šárka Balcarová v čase 37:04. Již tenkrát startovalo asi 70 až 80 žen.

V té době jsem nejen běhala, ale také hodně jezdila na kole a v zimě proháněla běžky. V únoru 1979 jsem se zúčastnila lyžařského závodu na Slovensku Biela stopa SNP, kde ženy startovaly z Kremnice u Bánské Bystrice.

Mezi první cyklistické akce patří „Mikešovo kolo“ – organizovaný cyklovýlet. S Alenou Nedvědovou jsme odjížděly brzy ráno ještě za tmy 1. dubna 1979 z Kladna na kole do Prahy na Smíchovské nádraží, kde byl start. Po projetí cílem v Ondřejově jsme měly v nohou více než 120km. Cyklistika mě nadchla, takže i prázdniny jsem z velké části trávila na kole. S kolem jsem se dostala až do Nízkých Tater (sedlo Čertovica v nadm. výšce 1238m),

Obrazek

Zima již byla v režii běžek: Vandr na běžkách v Krušných horách, Krušnohorská 80, Jizerská padesátka, Spartakiádní stopou Jizerské padesátky, víkendový přejezd Krkonoš ze Žacléře do Harrachova.

Poté jsem se zúčastňovala akcí pořádané turistickým akademickým klubem TAK. Na jaře 1980 to byla Stezka - čtyřdenní putování na kole východočeskými hrady a zámky.